Poomsae

Poomsae je súborné cvičenie, pomocou ktorého sa cvičenec sebazdokonaľuje o rôzne techniky po určených líniách pohybu systematickou cestou proti imaginárnemu súperovi alebo súperom, použitím variácií techník rukou a nohou. Počas cvičenia poomsae sa tieto techniky učíme aplikovať a meniť postoje základných techník používané v aktuálnom boji. Tým zlepšujeme flexibilitu tela a telesnú kvalifikovanosť v kontrole sily, rovnováhy, dýchania, postrehu, koncentrovania mysle a tak sa pestuje duša bojového umenia cez mentálnu disciplínu. Postup techník v samotnej zostave sa cvičenec dokáže naučiť sám z knihy, alebo v modernom svete z YouTubu, avšak ich správnosť, prevedenie, aplikáciu, rýchlosť, a iné musí precvičovať pod dohľadom svojho majstra. Pôvod poomsae je z knihy „I Chin“ a čínskeho orákula. I Chin má 64 hexagramov kombinované dvoma sadami troch čiar plných alebo prerušených. Sady troch čiar sú trigrami. Plné čiary reprezentujú JANG a prerušené JIN. Celok jin a jang sa volá „Taegeuk“. Osem trigramov spoločne sa nazýva Palgwe.

Freestyle poomsae – pravidlá od 2019
Súťažné pravidlá poomsae 2013
Bodovací kalendár SATKD-WTF
WTF poomsae súťažné pravidlá 2014
Terminológia poomsae – povely
Výkriky a postoje v poomsae
Špeciálne pohyby 5 a 8 sekundové
Postoje a pozície techník
Interpretácia WTF súťažných pravidiel od 2017

10 pravidiel ako cvičiť správne techniky v poomsae

 • 1 Taegeuk Il Jang

  (juh, otec). Je začiatkom všetkých Poomsae. Predpokladané trigramy reprezentujú jang (nebo, svetlo), preto táto poomsae by mala byť vykonávaná s výrazom neba.

 • 2 Taegeuk I Jang

  (juhovýchod, mladšia dcéra). V hlbinách jazera sú poklady a záhady. Pohyby tejto poomsae by mali byť vykonávané s poznaním, že človek má obmedzenia, ktoré môže obísť. Toto by malo viesť k cíteniu radosti a poznania z toho, že vieme kontrolovať svoju budúcnosť.

 • 3 Taegeuk Sam Jang

  (východ, druhá dcéra). Oheň má veľa energie. Oheň pomáha človeku prežiť, ale v nesprávnych rukách má katastrofálne následky. Táto poomsae by mala byť vykonávaná rytmicky s vybuchujúcou energiou.

 • 4 Taegeuk Sa Jang

  (severovýchod, starší syn). Hrom prichádza z oblakov a absorbuje sa do zeme. Hrom je jeden z najsilnejších prírodných síl a podľa toho sa táto poomsae vykonáva.

 • 5 Taegeuk Oh Jang

  (juhozápad, staršia dcéra). Vietor je jemná sila, ale niekedy je to sile zúrivá a zničí všetko, čo má v ceste. Táto poomsae by mala byť vykonávaná ako vietor: jemne, ale s poznaním veľkej deštrukčnej sily a so slobodným pohybom.

 • 6 Taegeuk Yook Jang

  (západ, druhý syn). Voda vie hýbať horou. Pohyby tejto poomsae by mali byť vykonávané ako voda. Niekedy ako stojaca v jazere, niekedy búriaca sa ako v rieke.

 • 7 Taegeuk Chil Jang

  (severozápad, mladší syn). Hory vždy vyzerajú majestátne, nie veľkohmotne. Táto poomsae by mala byť vykonávaná s pociťovaním všetkých pohybov, ktoré sú majestátne a zasluhujúce si pochvalu.

 • 8 Taegeuk Pal Jang

  (sever, matka). Trigram tejto poomsae predstavuje Jin : koniec začiatku, zlé časti všetkého, čo je dobré. Dokonca v tme je ešte stále nejaké svetlo. Pri vykonávaní tejto poomsae si treba uvedomiť, že toto je posledná poomsae, ktorú sa učíš, je to koniec kolobehu, a preto je to taktiež poomsae prvá, druhá, atď.

Majstrovské poomsae

Koryo

Koryo (Kórea) je meno starej kórejskej dynastie. Ľudia z tohto obdobia sa bránili mongolským agresorom. Ich duša sa odráža v pohyboch tejto poomsae. Každý pohyb tejto poomsae predstavuje silu a energiu, potrebnú na kontrolu Mongolov. Video.

Keumgang

Keumgang (diamant). Definícia tejto poomsae znie: príliš silný na rozbitie. Pohyby tejto poomsae sú krásne ako Keumgang – san (kórejské pohorie, symbol pevnosti a masívnosti ) a tak silné, ako Keumgang – seok (diamant). Video.

Taebaek

Taebaek (pohorie). Legendárny Dangoon založil národ v Taebaek, neďaleko najväčšieho pohoria Baekdoo. Baekdoo je symbolom Kórey. Definícia Taebaek-u je ľahkosť. Každý pohyb v tejto poomsae musí byť nielen presný a pevný, ale aj vykonávaný s rozhodnosťou a tvrdosťou. Video.

Pyongwon

Pyongwon (obrovská široká rovina). Rovina je prameňom podopierania ľudského života a z iného uhla veľká otvorená rovina rozkladajúca sa do nekonečna, dávajúc cítenie majestátnosti. To je odlišné od cítenia s horou alebo morom. Aplikácia poomsae Pyongwon, prozreteľnosti roviny, ktorá je požehnaná hojnosťou a trávou je práve taká, ako nekonečnosť cvičenia Taekwondo. Video.

Sipjin

Sipjin (desiatkový systém). Znamená desiatkový systém, ktorý pre znakovú číslicu 10 predstavuje nekonečný rozvoj a rast v systematickom poradí. V tejto poomsae je stabilita hľadaná v každej zmene pohybu. Video.

Jitae

Jitae (zem). Podľa orientálnej viery sa všetky žijúce bytosti vrátia do zeme. Zem je pôvodom aj konečnou stanicou života. Žijúce bytosti práve tak ako všetky prírodné javy zeme vznikajú najmä zo zmien a foriem zeme. Pohyby tejto poomsae aplikujú tieto „črty tváre“ zeme. Video.

Cheonkwon

Cheonkwon (obloha). Zo starobylých časov orientu vždy treba veriť a uctievať oblohu ako vládcu vesmíru a ľudských bytostí. Nekonečnosť obrovskej oblohy môže byť tajomná a môže byť hlbokým svetom predstavivosti v očiach ľudských bytostí. Pohyby tejto poomsae sú plné vitality. Video.

Hansoo

Hansoo (voda). Odvodený od zdroja života. Voda formuje rieky a jazerá a toto všetko má pôvod v jedinej kvapke. Voda môže byť tichá, takisto aj divoká. Voda sa dokonale prispôsobuje tvarom svojho toku. Video.

Ilyo

Ilyo (najvyššia kvalita existencie). V budhizme stav duchovného rozvoja sa volá Ilyo, v ktorom telo a myseľ, Ja a Ty, duša a hmota sú zjednotené v kvalite existencie. Konečná myšlienka Taekwondo leží v tomto stave Ilyo. Konečný cieľ prevádzania Taekwondo je naozaj disciplínou, v ktorej sústreďujeme pozornosť všetkým pohybom, hýbeme všetkými svetovými myšlienkami. Video.